Poslední aktualizace 5. 10. 2024 od Adéla
Osm bodů stačí k výběru té nejlepší macramé příze, která vám bude vyhovovat a bude se s ní tvořit jedna radost.
1. Cena
Jako první, co na vás vyskočí při hledání macramé příze jsou nabídky přízí s velkým cenovým rozpětím. Cena není až tak prioritní, jelikož bude v průměru stejná.
V případě, že koupíte levnější přízi, která má méně vláken, budete muset na výrobek použít více materiálu, aby výrobek vypadal stejně, jako když použijete přízi z více vláken. Proto jsou pro výběr podstatné další body.
2. Složení macramé příze
Složení je podstatný bod, jak správně vybrat přízi na macramé. V nabídce se objevují především dva druhy přízí a jejich směsi. Polyesterové příze a bavlněné příze.

Syntetický materiál versus bavlna
Polyesterová příze
Polyesterové příze patří k těm levnějším. U syntetických materiálů jako právě polyester či obdobné materiály se uzlíky dělají vcelku pěkně, ale drží méně než z bavlněné příze. To ještě není to největší negativum.
U splétaných šňůr je problém při ukončení výrobků, kdy se stane, že zevnitř šňůry vyleze plastové vlákno, které zkomplikuje zakončení výrobků. U rozčesávacích přízí je negativum nejen to, že uzlíky plně nedrží, ale také se většinou syntetická příze skládá z málo vláken, a proto je potřeba více materiálu na výrobu než u bavlněné příze.
Bavlněná příze
Bavlna je nejvhodnější materiál na macramé. Tvoří se z něj krásně uzlíky, rozčesávací příze se krásně rozčeše a bez problému ji zafixujete jen lakem na vlasy.
Směsi
U směsí se opět vyskytují negativa jako u polyesterové příze, ať je poměr bavlny a syntetických vláken v různých poměrech.
3. Velikost
Velikost nebo spíše tloušťka macramé příze je nejčastěji používaná 1,5 mm, 3 mm, 5 mm a 9 mm.
Od různých značek můžete nalézt i velikosti mezi těmito rozměry nebo i větší. Pořízení rozměrů záleží na tom, co chcete vyrábět.
Příze tloušťky 1,5 mm se používá především na vyrábění šperků, ozdob a já ji využívám i na vlásky andílků. Příze tloušťky 3 mm má nejširší využití od malých ozdob, přes macramé sovičky až po nástěnné závěsné dekorace. A rozměr 5 mm je vhodný jak na sovičky, tak i větší výrobky.
Rozměry 3 mm a 5 mm můžou být snadno zaměnitelné, záleží, jak velké uzly a mezery mezi uzly chcete mít nebo i jak hrubě má výrobek působit.
Rozměr 9 mm je vhodný na velké projekty jako závěsné dekorace či závěsy na kytky.

Různé tloušťky příze
4. Rozčesávací nebo nerozčesávací?
Toto schéma pro vás bude vodítkem.

Schéma rozdělení macramé příze
Příze máme rozčesávací a nerozčesávací. Záleží na tom, co chceme vyrobit.
Na projekty, které se nám „tvoří přímo pod rukami“ je lepší využít rozčesávací přízi a v případě potřeby využít tuto funkci. V některých případech jsme si jisti, že rozčesávat nebudeme a použijeme tedy splétanou šňůru.
Pozor ovšem na vnější strukturu stáčená a spletaná šňůra ji má odlišnou.

Stáčená vs splétaná příze
Rozčesávací příze
Rozčesávací příze dělíme na jednoduše stáčené (regular) a trojitě stáčené.
Trojitě stáčené se jinak nazývají jako 3 PLY. Jedná se o tři stočené šňůry k sobě. Každá ze šňůr je ještě jednoduše stočená z vláken. Opět čím více vláken tím jemnější a bohatější výrobek. Trojité šňůry můžete využít buď po rozpletení jen těch tří šňůr nebo je po rozpletení zcela rozčesat, kdy vám vytvoří vlnitý vzhled.
Jednoduše stáčenou přízi rozčešete do rovna.

Nerozčesávací příze
Mezi nerozčesávací příze kromě spletených šňůr můžeme zařadit cotton candy. Jedná se o přízi, která má strukturu obdobnou vatu a používá se spíše na detaily. Můžeme ji zaměnit i za ovčí rouno, se kterým se tedy mně lépe pracuje a na detaily například soviček je vhodnější.
5. Návin
Většina macramé příze je navinuta na špulkách.
Dávejte si pozor, kdy při koupi špulky řešíte cenu. Levnější špulky mají ve většině navinutých méně metrů než například Bobbiny, které mají na špulce okolo 100 metrů až na výjimky.
Návin není až tak podstatný, spíše si z něj odvoďte cenu na metr, ať nepřeplatíte.

Návin na špulce
6. Síla stočení vláken
Jak silně jsou vlákna stočena má vliv na další zpracování.
Když jsou vlákna extrémně silně stočená, můžou se vám velmi špatně rozčesávat. Když vlákna jsou nedostatečně stočená, stane se vám, že při vázání uzlíků vám bude příze povolovat a budou se vám jednotlivá vlákna vysouvat.
Z vlastní zkušenosti jsem neměla přízi, která by byla extrémně silně stočená. Spíše jsem pracovala s přízi, která byla nedostatečně stočená a tvořilo se z ní velmi zle. Tyto fakty bohužel zjistíte až po koupi přímo při tvorbě.
7. Počet vláken macramé příze
Počet vláken řešíme u rozčesávacích přízí a je tou nejpodstatnější vlastností pro dokonalý výrobek.
Bobbiny příze nabízí 3 mm regular příze s 56 vlákny, 5 mm regular příze s 112 vlákny a 3PLY 3 mm příze s 3 x 20 vlákny. Toto je pro mě standard, který vám zajistí jemný a bohatý výrobek.
V případě, že koupíte levnější přízi, ve většině případů se skládá z méně vláken a výsledek tvoření nebude takový, jaký čekáte. Nehledě na to, že budete muset použít více metrů příze, abyste dosáhli alespoň obdobného výsledku, což pak už nevyjde tak levněji.

Počet vláken u macramé příze
Nenutím vám Bobbiny, ale bohužel se mi nepodařilo najít konkurenci, která by nabízela obdobný počet vláken za srovnatelnou cenu. Ale klidně zkuste prověřit a před koupi příze se zajímejte o počet vláken.
Běžnou regular 3 mm přízi Bobbiny koupíte za cca 229 Kč. Což znamená, že jeden metr této příze skládající se z 56 vláken vás bude stát 2,29 Kč 😊 Při hledání schválně porovnávejte cenu za metr a počet vláken.
8. Jak vybrat barvu
Na začátku doporučuji pořídit natural barvu. Hodí se na všechny projekty. Některá bílá, je extrémně sněhová a některá nude je až narůžovělá. Natural barvu rozhodně využijete.
A pak už dokupujte podle jednotlivých projektů. Právě zmíněné Bobbiny mají i vzorník barev, který se rozhodně hodí, jelikož obrazovky velmi zkreslují.

Škála barev
Závěr
Tak už víte, jak vybrat správnou macramé přízi, kterou si můžete vybrat ZDE. A začít tvořit 🙂 Inspiraci najdete zde.
Nejčastější dotazy
Co je potřeba na macramé?
Na začátek potřebujete jen pár věcí. Více najdete v článku Macramé pro začátečníky: 5 věcí, bez kterých se neobejdete.
Čím rozčesat macramé?
Macramé příze se rozčesávají hřebenem nebo kartáčem. Jemný hřebínek je vhodný na detaily a na delší příze a více vláken je vhodný hřeben například na psi. Více k výběru hřebenu si můžete přečíst v článku Macramé pro začátečníky: 5 věcí, bez kterých se neobejdete.
Jak zafixovat macramé?
Macramé zafixujeme lakem na vlasy s nejvyšším stupněm pevnosti. Můžeme také využít škrob ve spreji a u větších projektů se výrobek podlepí například filcem.

Adéla
🔆Baví vás ruční práce? Třeba stejně jako mě? Tak pojďte do toho a sledujte můj blog www.nejenmacrame.cz
🔆Budu vás zde zásobovat tipy a triky techniky macramé.
🔆Nemáte žádné zkušenosti s macramé? Nevadí! Návody jsou tak podrobné, že si s nimi poradí i začátečník.