Ruční šití bot: 5 bodů k dokonalé obuvi
Chcete se naučit, jak doma ušít krásné a pohodlné boty? Bez šicího stroje? Kurz ruční šití bot vás bude bavit. A jakých je 5 podstatných kroků? Naučíte se, co potřebujete pro výrobu, jak pracovat s kůží, jak ji zkompletovat, praktické rady pro lepší práci a komplexní dokončení bot pro každou nožku.

Vyrobit si boty zvládne každý. Ano je to snadné, pokud máte k dispozici návod. Nepotřebujete k tomu šicí stroje, kopyta ani speciální nástroje. Stačí vám jen materiál, který si snadno obstaráte.
Vše zvládne i úpný začátečník. Kromě základní informací z kurzu, jako jaké pomůcky budete potřebovat a jak budete postupovat, se naučíte spoustu praktických tipů pro práci s kůží. Takže po kurzu zvládnete vyrobit i krásné kožené náramky nebo peněženky.
Výhody vámi ušitých bod
- boty dokonale sedí na vaší noze
- můžete si upravit jejich vzhled
- platíte pouze materiál, ne značku
- boty můžet darovat i prodávat
- každé boty jsou 100% originál

Některé výrobky z kůže zvládnete i dle článku níže, ale vše můžete tvožit podle kurzu Ruční šití bot, kde jsou první 4 lekce zdarma a právě v nich se naučíte pracovat s kůží ve 4 lekcích. Dalších 10 lekcí je placených a v těch už začnete vyrábět dokonalé kožené boty.
Paní lektorka má nespočet kladných hodnocení. Lidé, co si kurz zakoupili jsou nadšeni ze svých výrobků a někteří nezůstali jen u jednoho páru bot.
Co budete potřebovat na výrobu bot – kurz ruční šití bot
Některé pomůcky máte určitě doma, jiné koupíte za pár korun.

Co máte většinou doma
obyčejná tužka, obyčejný papír, pravoúhlé pravítko, dlouhé pravítko, kladívko, gumové kladívko, prkýnko, stětce, nůžky (běžné, ale když budete pořizovat, tak volte Fiskars nebo nůžky Olfa, které drží dráhu, brusný papír – drsný, krejčovský metr
Co asi dokoupíte
šídlo, milimetrový důlčík, roztečník (rozměřují se stehy) -klidně použít pravítko, barva – vodouředitelné s domaštovacím účinkem na kůži, děrovací kleště, sedlářské knoflíky, krejčovský metr, 0,8 mm voskované nitě, sedlářské jehly – tupé, vosk na kůži – včelí vosk s terpentínem, valchovaná třísločinněná kůže 1,8-2,2 mm, plotny 4 mm (1,8-4 mm), lepidlo Vucosol (nebo obdoba chemoprenu)

Výroba náramku
Náramky si můžete vytvořit jakéhokoliv tvaru, který se vám líbí. Vytvoříme si šablonu – vytvoříme si vlastní design, jak si to nakreslíte, tak to budete mít. Na náramek můžeme použít zbytek kůže například z výroby bot případně v hobby potřebách. Tužkou obkreslím vzor na kůži, nůžkami kůži obstřihnu.
Po vystřižení jdeme barvit. Kůži dáme na savou podložku (třeba noviny), barvíme štětce a vodouředitelnou barvou. Pozor. Štetec otírejte. Štětcem jen mírně přetíráme a nejprve přetřeme okraje. Na plochu natíráme jen tak, že otíráme štětec, aby se barva nepropustila na druhou stranu.
Barvou můžete tvořit různé spirály aj. Tahy štětcem půjdou vidět. V kurzu v této části najdete i střihy náramku ke stažení.

Počkáme, až nám náramek uschne. Využijeme akrylátové barvy na dotvoření náramku, kam si můžeme nakreslit svou představu. Akrylátové barvy jsou 100% krycí. Po nakreslení přejdeme na další fázi a to je voskování a přidání knoflíku.
Vezeme si kleštičky, na obou koncích náramku uděláme dírku. Tam kam dáme sedlářský knoflík uděláme menší dírku a zašroubujeme knoflík. Druhá dírka je větší, aby se do ní zapnul knoflík z druhé strany.
TIP – ještě větší dírku mírně nastřihněte, aby se do ní knoflík při zapínání dobře vlezl.
Voskování přichází až ve chvíli, kdy je náramek od barvy zaschlý. Vosk si naleji na hadřík a hadříkem jej vtírám do koženého náramku.
Výroba peněženky
Hlavní tip tady bude, jak k sobě sešít kůži. Poté zvládnete i obal na tablet, mobil nebo i kabelku. V kurzu v této části si můžete stáhnout v PDF souboru střihy na obal na mobil nebo peněženku. Samozřejmě se meze nekladou a můžete si předkreslit střih, který vám vyhovuje.

Připravíme si papírový střih. Na něm si vyznačím místo, kde budu šít – vezmu si pravítko a tužku a uděláme 3 mm okraj. Vezmu si roztečník, ale když nemáte tak využijete buď pravítko nebo kružítko, kterým si naznačím stehy.
Stehy značím do té části nakreslené tužkou. Rozměříme to tak, aby se dobře šilo, ale abych měla stehy na okrajích, které musí držet u sebe. Naznačím si také tužkou zapínání peněženky.
Jdeme na stříhání kůže dle střihu, kůži si nabarvíme – projedu hrany, vnitřek peněženky nemusí být zcela zbarvený, nabarvím jen okraje a vytírám štětec. Pokračujeme venkovní stranou a čekáme až barva zaschne. Zavoskujeme celou peněženku.
Vezmu si spodní část střihu peněženky a zkontroluji to s výstřižkem kůže. Musí nám to sedět při šití. Šídlem si označím dírky na kůži dle vzoru. V zapínací části uděláme dírku, abychom vložili a zkompletovali druk, který přiklepneme kladívkem.

Jdeme na lepení. Natřu si jen část, kde potřebuji bouchat dírky. Stačí slabá linky kolem dokola a necháme zaschnout. Vezmeme si spodní a horní část a nalepíme jednotlivé části k sobě. Zaschlé lepidlo neustále působí a dvě části k sobě přitlačíme. A můžeme jít na šití.
Kde máme vyznačené dírky šídlem, vezmeme důlčík a gumovým kladivem si naboucháme dírky po celém obvodu peněženky, tam kde budeme šít.
Vezmeme si dvě jehly a nit. Provleču si nit a zafixuji nit (super tip – určitě kukněte na tuto část videa) a můžu začít šít. Konečný uzlík uděláme uvnitř peněženky a máme hotovo.
Výroba bot
V této části už umíte zpracovat kůži a poznatky využijete u tvorby bot. V dalších částech kurzu byste pokračovali přípavou střihu, značením, barvením, broušením lepení, boucháním dírek, šitím.
Dále byste nalepili podrážku, dobrousili a zvolili tkaničky. Vyřešili byste máčení bot a dobarvování hran a nanášení akrylátového laku a budet mít přístup k užitečné diskuzi.

Kromě tohoto základu se můžete specializovat a naučit se šít dětské boty, naučit se šít balerínky nebo se specializovat na pantofle a nazouváky.
Baví vás ruční práce? Třeba najdete něco, co by se vám líbilo z tradičních nebo neobvyklých ručních prací v těchto článcích.
Potřebuju k šití bot speciální šicí stroj?
Ne. Nepotřebujete. Boty si ušijete podle kurzu ze základními potřebami.
Mohu šít boty i z jiného materiálu než kůže?
Bohužel ne. Šít boty z jiného materiálu vyžaduje úplně jiné postupy.
Seženu snadno pomůcky pro šití bot?
Ano, pomůcky i materiály jsou dostupné.

Adéla
🔆Baví vás ruční práce? Třeba stejně jako mě? Tak pojďte do toho a sledujte můj blog www.nejenmacrame.cz
🔆Budu vás zde zásobovat tipy a triky techniky macramé.
🔆Nemáte žádné zkušenosti s macramé? Nevadí! Návody jsou tak podrobné, že si s nimi poradí i začátečník.