Netradiční lapač snů: 8 modelů
Netradiční lapač snů představuje fascinující variace na klasický amulet, které pocházejí z různých koutů světa. Od sibiřských šamanů po slovanské panenky nespavosti – každý má svou unikátní symboliku a účel.
1. Indiánský lapač snů
Tento typ lapače snů je tvořen kruhem, uvnitř kterého je síť nití ve tvaru pavučiny. To zachycuje světelné sny a směřuje je ke spícímu, přičemž v jejich vláknech zůstávají noční můry. Temní duchové, kteří nosí špatné sny, se zapletou do jejich sítě a umírají pod paprsky vycházejícího slunce.

Najdeme mnoho druhů lapačů snů a přesto lze podle látky a místa původu rozlišit několik nejtradičnějších lapačů snů.
V 60. letech se lapače snů rozšířily mezi původními obyvateli Ameriky v důsledku panindického hnutí. Lapače snů začaly být považovány za symbol jednoty a společný znak indiánské identity. Právě v těchto letech získal lapač snů status oblíbeného suvenýru.
Pro velký počet domorodců však zůstává lapač snů skutečným příkladem a symbolem jejich kulturních hodnot, přesvědčení a sebeidentifikace. Dodnes je lapač snů pro kmeny drahým dárkem.
Zajímavostí je, že v kmeni Odžibvejů se dívkám opouštějícím jejich „ indiánské hnízdo “ stále daruje orlí pero a lapač snů jako symbol předání kulturního majetku po mateřské linii jeho babičky.
Mohlo by vás zajímat: Původ lapače snů
Tyto lapače jsou patří po celém světě k těm nejoblíbenějším.
2. Kytgyem netradiční lapač snů ze sibiřských kmenů
Podle různých zdrojů je Kytgyem prastarý typ šamanského lapače snů od sibiřských Mansiů. Kmen Mansi má legendu o spícím muži, která odhaluje spojení mezi spánkem, sítí a duší člověka.

Tento typ lapače snů je určen k přitahování dobrých a špatných snů, proto jej používají především šamani, protože pro mistra obřadu je důležitá jakákoli vize. Ve snech dostávají sibiřští šamani informace o nadcházejících událostech od zajatých duchů a také se ptají, co dělat v tom či onom případě ve prospěch kmene.
Je důležité poznamenat, že mezi sibiřskými národy je lapač snů mírně odlišný. V těchto lapačích snů nejsou tak podstatné pírka, ale vlasy a nitě jsou mnohem důležitější. Amulet nemá uprostřed žádný otvor a obvykle je do středu přivázána návnada (kožešina, pírko, kosti).
3. Lapač snů z Dálného východu
Má stejný kulatý tvar, je vyroben a ozdoben zvířecí kůží, korálky a určitým vzorem symbolů ve středu obruče. Používají se jako talisman a v závislosti na obrazu média má každý amulet svůj vlastní účel: pro zdraví, lásku, zlé duchy atd. Nejčastěji se věší doma nebo nosí na krku.

4. Asijský lapač snů
Tento typ lapače snů se kromě hlavních detailů skládá z různých figurek a obrázků, které umocňují magický efekt. Například ve středu kruhu může být znázorněno znamení zvěrokruhu.
5. Netradiční lapač snů 7 světel
Tento model lapače snů není běžný. Záměrně je spíše jako sibiřský lapač snů, což znamená, že se zaměřuje na proroctví.
Existuje legenda o proroctví o 7 požárech, které je pozadím jeho vzniku. Každý prvek tohoto lapače snů odpovídá symbolice legendy. Světlé a tmavé krystaly symbolizují „první lidi“ a „bílé lidi“ a 7 malých krystalů symbolizuje 7 proroctví a 7 ohňů.

6. Ongon amulet
Tento typ amuletu se nazývá nádoba pro duchy. Ongon je vnímán jako strážce a byl vytvořen na přání pro ženu, která normálně nemohla usnout.
S nástupem noci k ní často přicházeli nejrůznější brouci (démoni atd.), kteří ji budili a děsili. Úkolem ongonu je chránit hostitele během spánku před různými entitami a magickými útoky, které mohou být osobní i rodinné.

7. Slovanské lapače snů aneb panenky nespavosti
Staří Slované měli své vlastní amulety na spaní , ale místo sítí běžných u domorodých Američanů se používaly „panenky pro nespavost“ .
Když dítě nemohlo usnout a začalo plakat, matka nebo starší sestra, aby ho uklidnila a ochránila před zlými duchy, rychle vyrobila panenku ze dvou čtvercových kusů látky a vycpala ji relaxačními bylinkami.
Potom zazpíval ukolébavku, která říkala: „Spi, nespavost, nehraj si s mým dítětem, ale s touhle panenkou…“ Toto bylo namířeno proti duchu nespavosti, který chodil v noci a strašil děti a psy.
Někdy byla taková panenka naplněna léčivými bylinami a umístěna vedle postele dítěte nebo osoby, aby jim vůně bylin pomáhala spát.

8. Sibiřský lapač snů Lada
Předpokládá se, že tento amulet přišel do oblasti Altaj s přesídlenými starými věřícími. Panenka Lada ve slovanské mytologii je bohyní lásky a krásy, matkou všech bohů a zároveň lapačem snů. Panenka přitahuje jen dobré sny a nitky padající z jejích rukou zachycují zlé duchy, negativní energii a chrání před nimi spící osobu.
K jeho výrobě se používá větev stromu a nitě. Tradičně taková panenka nemá oči, nos ani ústa. To je způsobeno skutečností, že podle starých tradic slovanské kultury nemohli zlí duchové žít v panence bez tváře a páchat zlo, ať byla kdekoli.

Více k významu lapači snů najdete v článku o historii a významu nebo o barvách a nebo si jej můžete vyrobit podle návodu. 🙂

Adéla
🔆Baví vás ruční práce? Třeba stejně jako mě? Tak pojďte do toho a sledujte můj blog www.nejenmacrame.cz
🔆Budu vás zde zásobovat tipy a triky techniky macramé.
🔆Nemáte žádné zkušenosti s macramé? Nevadí! Návody jsou tak podrobné, že si s nimi poradí i začátečník.