Punch needle látka

Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu

Punch needle látka: Vše o podkladovém materiálu

Podkladový materiál, nebo-li punch needle látka, je druhou nejdůležitější složkou úspěchu techniky punch needle. Jedná se obvykle o tkaninu s otevřenou vazbou vyrobená z bavlny, lnu nebo směsi bavlny a umělého vlákna.

Váš podkladový materiál je tak důležitý, protože právě on drží smyčky příze pevně na místě. Na rozdíl od toho, jak to může vypadat, když děrujete do podkladové látky, nevytváříte v látce díru. Do otvorů mezi nitěmi tkaniny zasouváte smyčku příze.

Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (1)
Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (1)

 Pokud je vazba vaší látky příliš volná, bude obtížné vytvořit dostatečné napětí, a vaše smyčky nebudou zůstávat v látce. Pokud je vazba vaší podkladové látky příliš těsná, punch needle jehla udělá do látky díru.

Nejběžnější podkladové látky jsou: monks cloth nebo-li mnišské plátno , kobercová osnova, len a bavlněné plátno. Někteří lidé používají jutu nebo pytlovinu, ale to se nedoporučuje, ale níže si uvedeme o těchto látkách informace. Další možností, která je ovšem některými propagovaná a některými nepodporovaná, je vyšívací tkanina AIDA. Více k této látce najdete ZDE.

Při výběru materiálu byste měli mít na paměti dvě hlavní věci – s jakou jehlou pracujete a jaký typ hotového výrobku chcete vytvořit. Níže si projdeme výběr podkladových látek a jejich klady a zápory.

Monkscloth (mnišské plátno)

Monkscloth nebo-li mnišské plátno je nejvyužívanější a nejlepší látka pro techniku punch needle. Snadno se na něm učí, je extrémně odolný proti opotřebení a vhodný na výrobky jako jsou koberce, a přesto má dostatečně měkkou strukturu, aby se dal využít pro širokou škálu projektů.

Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (6)
Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (2)

Je trochu pružný, což pomáhá jehlu hladce vpíchnout. Ovšem ne všechny látky zvané „mnišské plátno“ jsou stejné. Některé mnišské tkaniny mají volnější vazbu s pouhými 3 otvory na cm, což má dopad na životnost hotového výrobku a znemožňuje použití jemnějších jehel.

Výhody : velmi snadné použití a učení, velmi pevná látka s nejměkčí strukturou, mřížky mohou být užitečné pro začátečníky, dobře se pere, lze použít se všemi velikostmi jehel Oxford punch needle a podobnými jehlami

Nevýhody : je třeba zakrýt celou látku, jinak uvidíte čáry mřížky

Len (bělený/přírodní)

Len má krásný, rustikální vzhled a je vhodný na projekty punch needle, kde chcete nechat přiznané pozadí. Při práci to může trochu klouzat a vazba je o něco tužší než mnišská látka a není tak pružná jako kobercová tkanina, takže svou práci neustále kontrolujte, abyste se ujistili, že smyčky na zadní straně jsou při děrování rovnoměrné.

Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (5)
Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (3)

Výhody : rustikální vzhled, žádné mřížkové čáry, lze použít se všemi velikostmi jehel Oxford a podobnými jehlami

Nevýhody: tužší látka, při děrování může trochu klouzat

Kobercová osnova

Kobercová osnova je silnější tkanina. Dobře se natahuje na rám. Vzhledem k tomu, že kobercová tkanina je těžší a nitě tužší než u mnišského plátna, děrování nepůjde tak snadno.

Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (4)
Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (4)

Výhody: pevná látka, žádné mřížky, dobře se pere, lze použít se všemi velikostmi jehel Oxford punch a podobnými jehlami

Nevýhody : silnější než mnišská tkanina, tužší látka

Juta/pytlovina

Juta a pytlovina jsou speciální látky, které jsou vhodné jako netradiční pozadí uměleckého kousku. Mohou mít podobný vzhled jako plátno a jsou mnohem levnější. Látka je ovšem náchylná k přetržení nití, což způsobí vypadávání stehů. Z tohoto důvodu není odolná, časem zkřehne a může praskat. Pokud navlhne, je náchylná k plísním.

Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (2)
Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (5)

Výhody : rustikální vzhled, žádné mřížkové čáry, levné, lze použít se všemi velikostmi jehel Oxford punch a podobnými jehlami

Nevýhody : nitě jsou náchylné k přetržení, látka se časem znehodnotí

Tkané plátno

Tkané plátno je základní látkou pro menší děrovací jehly, jako je UltraPunch a další jehly používané pro jemnější vyšívaný vzhled s použitím vyšívacích bavlnek. Tento materiál je většinou bavlněné nebo směsí bavlny a polyesteru. V případě směsi dodává polyester látce extra pevnost a pružnost, takže je méně pravděpodobné, že jehla propíchne díru v látce.

Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (7)
Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (6)

Toto plátno je těsnější tkaná látka než mnišské plátno nebo len. Protože je nit velmi jemná, potřebujete pevně tkanou látku, aby smyčky zůstaly na místě.

Výhody : žádné mřížky, relativně levné

Nevýhody : funguje pouze pro menší děrovací vyšívací jehly

 Punch needle technika může být ošemetné, pokud nepoužíváte správné materiály, podkladová látka je to hlavní, nad čím musíte přemýšlet. Technika punch needle nebude nikdy fungovat na kůži, síťovinu, strečový žerzej, syntetické tkaniny nebo džínovinu.

Jakmile se však naučíte děrovat jeden ze správných materiálů, bude snazší experimentovat s jinými látkami, protože již budete vědět potřebné vlastnosti látky pro vaši jehlu. Doporučuji hledat tkanou látku s otevřenou vazbou, ideálně s bavlněným nebo lněným základem.

Punch needle látka a jednotlivé tipy

Když si látku co nejvíce napnete na obruč nebo rám, půjde vám děrování snadněji. Když natahujete látku, natahujete všechny malé otvory ve vazbě. Otevření těchto otvorů umožní vaší děrovací jehle pohybovat se látkou. Jelikož je látka pod napětím, jakmile vyjmete kus z rámu nebo obruče, látka se stáhne a sevře smyčky na místě.

Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (8)
Punch needle látka Vše o podkladovém materiálu (7)

Látka monks cloth má bílé vodicí linky. Při natahování látky s nakresleným vzorem použijte pokyny na látce, abyste zajistili, že se váš vzor nezdeformuje.

Někdy zjistíte, pokud pracujete na velkém projektu, že vaše látka při natahování „poroste“. U některých projektů na tom nezáleží, ale pokud potřebujete, aby byl váš návrh podle vašich představ, zvažte nakreslení návrhu o něco menší, abyste kompenzovali natahování.

U monks cloth látky je velkou výhodou, že můžete opravit svou práci. Znamená to, že můžete vytáhnout smyčku a udělat ji znovu. Díky tomu je látka velmi tolerantní a skvělá pro začátečníky. Zvládají to i jiné látky a můžete jim pomoci mírným poškrábáním povrchu látky, aby se nitě vrátily na místo a dírka se zacelila.

Děrovací jehly nezanechávají v látce díry v případě, že máte dobrou kombinaci podkladové látky a správné velikosti jehly. Správně to funguje tak, že děrovací jehla oddaluje od sebe nitě látky a tím s uvolní vazba.

Punch needle set (2)
Punch needle látka Punch needle set ke koupi

Více informací k technice punch needle najdete ZDE.

Adéla Trlidová foto

Adéla

🔆Baví vás ruční práce? Třeba stejně jako mě? Tak pojďte do toho a sledujte můj blog www.nejenmacrame.cz
🔆Budu vás zde zásobovat tipy a triky techniky macramé.
🔆Nemáte žádné zkušenosti s macramé? Nevadí! Návody jsou tak podrobné, že si s nimi poradí i začátečník.

1 názor na “Punch needle látka”

  1. Pingback: Punch needle: 4 tipy na použití vyšívacího kruhu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru