Znáte techniku punch needle? Je to technika vyšívání dutou jehlou. U nás zatím není až tak populární, ale jakmile se seznámíte se základy, určitě si ji oblíbíte.
A proč to zkusit? O tom si přečtěte ZDE.
Punch needle technika nebo-li vyšívání dutou jehlou
Punch needle technika je považována za snadnou, ale to jen v případě, že se naučíte správně základy a pak už vás nic nepřekvapí. Níže najdete odpovědi na některé z nejčastěji kladených otázek o této technice a objasníme tak i některé mylné představy.

1. Co je punch needle?
Termín „punch needle“ znamená ve volném překladu vyšívání/děrování dutou jehlou. Označuje ostrou, dutou kovovou jehlu, která se protlačuje látkou/tkaninou a na lícové straně vytvoří z příze steh a na rubové straně vytváří smyčky.
2. Jak to funguje a jak příze drží v látce?
V punch needle nevytváříte díru v podkladové látce, ale spíše vtlačujete jehlu mezi jednotlivé nitě tkaniny. Příze drží na místě napětím vytvořeným z mnoha smyček v látce. Čím více smyček je vytvořeno vedle sebe, tím lépe drží smyčku u sebe.
Při této technice máte podkladovou látku napnutou na rámu, což způsobuje i „roztažení“ prostoru mezi jednotlivými vlákny a jakmile látku sundáme z rámu, látka se „stáhne“ k sobě a i tímto se prostor mezi smyčky více stáhne.
3. Jaké věci můžete vyrábět s punch needle?
Touto technikou můžete vytvořit nejrůznější věci. Od funkčních kusů, jako jsou koberce a polštáře, až po dekorativní kusy, jako jsou umělecká díla a nástěnné dekorace.

4. Jaké nástroje potřebuji, abych mohl začít?
Jediné nástroje, které potřebujete, abyste mohli začít děrovat, jsou děrovací jehla, rám, podkladová/podkladová látka, příze a malé špičaté nůžky.
Zde je podrobnější přehled 4 základních nástrojů, které potřebujete, abyste mohli začít děrovat.
5. Proč existuje tolik různých typu punch needle jehly?
Záleží totiž, co chcete tvořit. Zda koberec nebo jen dekoraci. Na každý projekt je vhodná jiná jehla. Pro začátečníka je výběr velmi těžký, proto se na něj podrobněji zaměřuje článek punch needle jehla.
6. Jak poznám druh rámu a podkladové látky, kterou bych měl použít?
Rám a podkladová látka se určují podle toho, co se snažíte vyrobit, a také jestli jste začátečník, který chce tuto techniku vyzkoušet, nebo třeba pokročílý, co se chce touto technikou zabývat hlouběji.

Rámy se liší i v ceně, takže v začátcích možná budete chtít jít po něčem jednodušším a cenově výhodnějším a to je vyzkoušet techniku punch needle s vyšívacím rámečkem. Můžete si také vybrat rám na základě typu projektů, na kterých pracujete – některé rámy vám neumožňují vytvářet větší kusy, což je důležité, pokud se pokoušíte vytvořit koberec nebo větší umělecká díla.
Zde si můžete pročíst, jaké rámy jsou dostupné na punch needle a které použít.
Podkladová látka se také liší, přičemž určité styly jsou vhodnější pro začátečníky, pro umělecká díla vs. koberce atd. O podkladových látkách si můžete přečíst již několik bližších článků. Látka, která se označuje jako látkou techniky punch needle je monks cloth, která je ovšem na našem trhu méně dostupná a je i dražší.
Článek jak si vybrat látku? a nebo rozdíl mezi Monks cloth a AIDA?
7. Mám všechny nástroje, ale stále mi to nefunguje. Co dělám špatně?
Zní to jednoduše, ale první věc, kterou byste měli zkontrolovat, je ujistit se, že jste správně navlékli jehlu. Projděte si několik bodů:

- Drhne vám příze nebo existuje něco, co omezuje pohyb příze v jehle, jako třeba uzel, zachumlání nebo dokonce neodmotaná příže? Příze musí být vždy nezakluntaná a dostatečně odmotaná, aby se v dutině jehly nezasekla.
- Má vaše nit nebo příze správnou velikost pro vaši jehlu? Tento problém řeším okrajově v článku Jak vybrat punch needle jehlu, kde najdete především obecné tipy. Nejlepší je po koupi jehly, která vám vyhovuje zajít do galanterie a vyzkoušet, která velikost přízí vám vyhovuje. Pak už získáte odhad a můžete experimentovat.
- Dodržujete osvědčené postupy pro rovnoměrné smyčky jehly, jako je otočení seřezané strany duté jehly ve směru, kterým vypichujete, a nezvedat jehlu příliš vysoko, když přecházíte od stehu k stehu.
Dalším klíčovým důvodem problémů může být, že pro různé děrovací jehly funguje různá příze a třeba i bavlnky a k tomu i různá podkladová látka. (A některé podkladové látky jako třeba AIDA apod. jsou různě tkané, takže mají odlišný počet děr na cm).

8. Nejsou všechny jehly na punch needle v podstatě to samé?
To opravdu ne. Ve světě se můžeme setkat především se 3 typy původního pojetí techniky, které ovlivnily moderní pojetí této techniky.
- Výroba koberce
- Ruská miniaturní vyšívací jehla (Igolochkoy) – můžeme ji přirovnat k dnešnímu utrapunch needle technice, kdy je za cíl dosáhnout „plyšové“ až sametové textury
- Japonská punch needle (Bunka shishu), která používá především hedvábné nitě
Ačkoli každé z těchto řemesel používá verzi duté kovové jehly, je důležité poznamenat, že všechna mají svou vlastní historii, použití a techniky a každá vyžaduje jiné nástroje a materiály. Dnes se termín „punch needle“ stává univerzální frází pro techniku, které je směsí výše uvedených technik.
9. Jaký je rozdím mezi jednotlivými styly punch needle?
V českých pojmech používáme slova jako technika punch needle, děrování dutou jehlou, vyšívání dutou jehlou, ultrapunch needle a jelikož zde není technika tak rozsáhlá, tak si vše představujeme jako jeden pojem.

Ovšem v zahraničí jsou rozdíly v názvosloví. Punch Needle Embroidle nebo-li doslova vyšívání dutou jehlou, jak se dnes praktikuje, se vyvinulo z verzí Igolochkoy (ruská Punch Needle Embroidle) a Bunka (japonská vyšívací technika).
Punch Needle Rug Hooking nebo-li vytváření koberců technikou děrovací jehly, se vyvinul z americké a kanadské tradice Rug Hooking . Punch Embroidery a Punch Rug Hooking jsou odlišné a můžou se na ně vztahovat jiné funkce a jiná pravidla.
Některé rozdíly:
- Punch Needle Rug Hooking (tvoření koberců) se používá u silnější příze a obvykle se vyučuje s cílem být robustní a funkční (pro koberce). U nás se tedy jedná o použití např. jehel značky Oxford s tlustou přízí. Punch needle embroidery (vyšívání dutou jehlou) se tradičně používala jako dekorativní doplněk k oděvům, ubrouskům, aj.
- Žádné z těchto řemesel nikdy nevyžadovalo lepidlo k zajištění stehů. Lepidlo je moderním doplňkem posledních let, který vlastně časem oslabí váš kousek a v zahraničí je hojně využíváno. Já preferuji zajištění speciální nažehlovací látkou.

- 100% bavlněná mnišská látka a hrubší len se doporučuje jako podkladová látka pro tvoření hrubějších výrobků jako třeba koberců. Směs bavlny s umělým vláknem 50/50 s mnohem těsnější vazbou se doporučuje pro menší projekty. Více o podkladových látkách.
- Při tvorbě koberců s děrovací jehlou a tradiční ruské vyšívání děrovací jehlou je zpracováno ze zadní strany kusu, přičemž strana, kde jsou smyčky je ta využívaná.
- Nyní se často používají ploché stehy, což je více podobné výšivce Bunka – ale v konečném důsledku jde o moderní interpretaci pouze posledních několika let. Takže nyní si RUB a LÍC si určujete sami. 🙂
10. Jak se mohu ujistit, že všechny mé nástroje a materiály budou spolupracovat?
Nejlépe je nakoupit si výrobky od jednoho prodejce, který již doporučí, jakou kombinaci máte volit. Bohužel většinou jsou to zahraniční prodejci.
Můžete tedy volit taktiku, že si koupíte obyčejnou plastovou punch needle jehlu, která má na výměnu tři jehly a je nastavitelná, tak že můžete měnit i výšku smyček. Tyto jehly jsou vhodné na menší projekty, které chcete tvořit bavlnou až přízí na háčkování.
Více o technice punch needle najdete ZDE.

Adéla
🔆Baví vás ruční práce? Třeba stejně jako mě? Tak pojďte do toho a sledujte můj blog www.nejenmacrame.cz
🔆Budu vás zde zásobovat tipy a triky techniky macramé.
🔆Nemáte žádné zkušenosti s macramé? Nevadí! Návody jsou tak podrobné, že si s nimi poradí i začátečník.