Punch needle rám: Jak si správně vybrat?

Punch needle rám Jak si vybrat správně

Jednou ze základních potřeb pro tuto techniku je punch needle rám, na který upevníte látku a vytvoříte svůj projekt.

Výběr projektu, který budete chtít tvořit ovlivní i výběr rámu. Při výběru vhodného rámu nebo kruhu je třeba mít na paměti několik různých věcí, a to velikost, hmotnost, cenu a jakou látku budete používat.Různé podkladové látky jsou pro vhodnější použít s určitými rámy nebo obručí, aby byla tvorba jednodušší.

Níže je uveden seznam nejběžněji dostupných rámů a obručí pro použití pro techniku punch needle a samozřejmě jsou vypsány jejich klady a zápory pro váš správný výběr.

Dřevěné vyšívací kruhy

punch needle rám (1)
punch needle rám (1)

Dřevěné vyšívací kruhy jsou jedny z nejdostupnějších kroužků, které můžete použít pro punch needle. Je možné, že jej máte doma a využívát k běžnému vyšívání. A to máte tedy štěstí a nemusíte rám pořizovat, protože si na začátek vystačíte s tímto kruhem.

Tyto kruhy jsou vyrobeny ze tvrdého dřeva nebo bambusu a jsou k dispozici v široké škále velikostí. Dřevěné kruhy pořídíte v řádu stovek v galanteriích a na e-shopech a vydrží vám dlouhé roky. Já je dokonce zdědila po mamince a ty mají už přes 30 let.

Bambusové kruhy jsou ještě cenově dostupnější a dokážete je pořídit i pod 100 Kč (v závislosti na velikosti) a to třeba ij v různých kreativních řetězcích nebo na e-shopech. Pokud chcete pro svůj projekt punch needle použít dřevěnou/bambusový vyšívací kruh můžete vnitřní část kruhu obmotat keprovou páskou (nebo jiným pruhem hrubší látky), aby se vám látka neuvolňovala.

punch needle rám (8)
punch needle rám (2)

Většinou se to stává v důsledku tlaku děrovací jehly, jelikož vyšívací kruh není sám o sobě dostatečně pevný, aby udržoval napětí na látce. A především u bambusových kruhů, které jsou levnější dochází k nepřilehnutí obou kruhů k sobě.

Jakmile začnete děrovat, látka se trochu prověsí a ztratí napětí. Zjistíte, že látku musíte neustále znovu utahovat. To může být frustrující a může to mít za následek nerovnoměrné smyčky. Ale na začátky tyto typy rámů bohatě stačí.

TIP: Můžete si látku mírně napínat, tak že ze spodní části si ukazováčkem tlačíte látku opačně než vpichujete děrovací jehlu.

Podobné kruhy dohledáte i plastové, ale ty jsou chatrnější a ještě více kloužou. Jediný, který bych doporučila je plastový kruh americké značky Morgan, který je protiskluzový. Ale v ČR jej téměř neseženete.

punch needle rám (9)
punch needle rám (3)

Dokonce seženete i „dvojkruhy„, kdy jeden tvoří základnu dole a druhý je nahoře, takže máte prostor k propichování a nemusíte si kruh pevně držet nebo o cokoliv opírat, ale tyto varianty se teprve k nám dostávají, ale prozatím od žádného kvalitního výrobce.

punch needle rám (2)
punch needle rám (4)

Nejlepší volba tedy je dřevěný vyšívací kruh ze dřeva, který využijete i na jiné projekty a vydrží desetiletí. Výhodou těchto vyšívacích kruhů je hlavně přenosnost a různé velikosti. Vše schováte i do kabelky. 🙂

Plastový rám skládací na punch needle

Další dostupnou variantou je plastový skládací punch needle rám, který koupíte ve specializovaných prodejnách a to nejčastěji galanteriích, které již mají k dispozici sortiment k punch needle technice. Tento rám najdete v několika velikostech. Cena se pohybuje okolo stovek korun.

Jedná se o plastové trubky, které jsou v rozích spojeny plastovými spojkami. Konstrukci složíte, přetáhnete látku přes rám a přichytíte látku na všech stranách spojkami, které jsou součástí balení. Opět se jedná o plast, na kterém při tlaku děrovací jehly látka povolí.

punch needle rám (7)
punch needle rám (5)

Nejlepší je si rámeček ještě doupravit, tak aby vám látka neklouzala. A to třeba nalepením protiskluzové nálepky. Výhodou je, že na tomto rámu dokážete udělat větší projekt, ale dostupné rámy na českém trhu nejsou extrémně kvalitní. Takže neustále bych raději volila dřevěný vyšívací rámeček, který budete posouvat na projektu podle potřeby.

Dřevěné skládací rámy

Vyšívací rám nastavitelný dřevěný dvě stranyDřevěné skládací rámy jsou obdobou plastových a skládají se obdodobně, ale látka se neupevňuje zvenku, ale navíjí se na spodní a vrchní tyčku. Dřevo je samozřejmě méně klouzavé než plast, výhodou je také velikost a to, že si rám opřete a máte obě volné ruce na vpichování.

Ale na tomto rámu je látka napnutá jen na dvou stranách (vrch a spodek), což způsobuje, že látka není až tak dokonale napnutá.

punch needle rám (6)
punch needle rám (6)

Dřevěné spojené rámečky

Dřevěné spojené rámečky jsou u nás dostupné v různých velikostí, buď je koupíte již seskládané nebo jako variantu, které se skládají ze čtyř délek dřeva, které jsou vzájemně drážkovány, a složíte si je doma. Tyto rámy se většinou používají pro umělecká plátna, a proto je lze nalézt ve většině obchodů s uměleckými potřebami.

Tyto rámy jsou cenově nejdostupnější rámy a můžete je použít buď jednorázově a vytvořit na nich projekt, který s rámem zavěsíte nebo látku odepnete a využijete rám znovu.

punch needle rám (3)
punch needle rám (7)

Při připevňování látky k rámu budete muset použít připínáčky nebo sešívací pistoli. Ideální je elektrická sešívací pistole, která nebude vyžadovat příliš mnoho úsilí. Je důležité vyzkoušet a zajistit, abyste látku natáhli rovnoměrně.

Takže výhodu je přijatelná cena, udržení látky a možnost vytvořit velký projekt, který můžete přímo zavěsit nebo rám použít znovu. Nevýhoda je, že jej do kabelky nedáte a musíte jej podložit. Při běžném vyšívacím kruhu využijete jako podložení pár knížek, ale u takto velkých rámů již musíte promýšlet, jak to udělat, aby to pro vás bylo pohodlné.

Vyšívací rám s hřebíčky

Dřevěné rámy, které mají po stranách hřebíčky, jsou navrženy tak, aby je bylo možné použít pro techniku punch needle, ale využívá se především na tvorbu koberců. Jsou to ručně vyráběné hluboké dřevěné rámy se zkosenými hranami a připevněnými lištami. Lišty jsou z pryže a jsou poseté kovovými hřebíčky, které zajišťují podkladovou látku pevně na místě.

Tyto rámy se snadno používají a můžete na nich vyrobit téměř cokoliv. Jsou k dispozici v různých velikostech, ale v u nás ještě nejsou tak dostupné v souvislosti s punch needle.

punch needle rám (5)
punch needle rám (8)



Hřebíčky na lištách jsou velmi ostré. Jakmile natáhnete látku, je důležité proužky zakrýt, abyste ochránili své ruce, který by měl být k možnosti zakoupení společně s rámem.

Je profesionální, nejúčinnější rám pro udržení pevné podložky, můžete posouvat látku na rámu, takže můžete vytvářet práce všech velikostí. Jsou ale nejdražší variantou punch needle rámu, větší velikosti mohou být hůře přepravitelné.

punch needle rám (4)
punch needle rám (9)

Tak se můžete pustit do projektu. Pro začátečníky doporučuji dřevěný kruh a pokročilí jsou již ostřílení, že si určitě pořídí něco navíc. 🙂

Jste začátečníci a nevíte, co vlastně punch needle je? Tak si přejděte na článek Co je punch needle?

Nebo se již orientujete? Tak se vám bude hodit článek ohledně značky děrovacích jehel Oxford a nebo jak na dokonalé smyčky.

Adéla Trlidová foto

Adéla

🔆Baví vás ruční práce? Třeba stejně jako mě? Tak pojďte do toho a sledujte můj blog www.nejenmacrame.cz
🔆Budu vás zde zásobovat tipy a triky techniky macramé.
🔆Nemáte žádné zkušenosti s macramé? Nevadí! Návody jsou tak podrobné, že si s nimi poradí i začátečník.

2 názory na “Punch needle rám: Jak si správně vybrat?”

  1. Pingback: Punch needle set: Proč to zkusit? - Nejen macramé

  2. Pingback: Punch needle pro začátečníky: 4 základní nástroje

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru